Napokon se oglasio Kolakušić: - Spreman sam ići do kraja i želim da ljudi vide razliku između mene i onih kandidata koji označavaju ništa drugo nego nastavak agonije

Ništa nije jače i efikasnije od dobro posloženog državnog aparata i kada se želi uvesti red i suzbiti korupcija kazao je Mislav Kolakušić koji je ZANIMLJIVO jedini zastupnik u Europskom parlamentu koji je osvojio mandat sa svojom neovisnom listom, bez stranačke potpore. Svih ostalih 750 izabranih zastupnika izabrani su sa lista političkih stranaka ili koalicija stranaka, a s čime misli "kupiti" povjerenja birača za predsjedničke izbore otkrio je danas u velikom intervjuu Antikorupciji koji prenosimo

Napokon se oglasio Kolakušić: - Spreman sam ići do kraja i želim da ljudi vide razliku između mene i onih kandidata koji označavaju ništa drugo nego nastavak agonije Igor Stažić
26. 6. 2019

Napisao: Borut Černelić

Snimio: Mladen Popović (na slici s Mislavom Kolakušićem su: Davor Banović, drugi s Liste 15, Mirjana Botić, treća, Igor Ćutuk, četvrti, Marina Zelic, peta, Kristijan Stipaničev kao sedmi

Prošlo je nešto više od mjesec dana od izbora za zastupnike Republike Hrvatske u Europskom parlamentu iz kojih je kao nesumnjivi pobjednik izašao sudac Mislav Kolakušić. Bez stranačke infrastrukture, i bez javnog financiranja kampanje  uspio je osvojiti 8% glasova i iza sebe ostaviti ogromnu većinu hrvatskih političkih stranaka i strančica, piše na svojoj stranici udruga Antikorupcija koja podržava i aktivnosti europarlmentarca izabranog s Liste 15

Kako je bilo i za očekivati, pojedini mediji koji su mjesecima uglavnom uspješno ignorirali Kolakušićeve poruke, digli su se na zadnje noge pokušavajući (neuspješno) uvjeriti javnost da je Kolakušić najveća opasnost za hrvatsko društvo, i sve to pored živih HDZ-a i SDP-a koji i dalje pustoše Hrvatsku svojim nakaradnim politikama.

Kolakušić je uspio oko sebe okupiti respektabilnu podršku građana, suvereno osvojiti mandat u Europskom parlamentu, a nakon toga objaviti i svoju kandidaturu za predsjednika Republike Hrvatske, uz naznaku da su mu glavna meta parlamentarni izbori na kojima je cilj osvojiti dovoljan broj glasova kako bi postao mandatarom nove hrvatske Vlade.

Gospodine Kolakušić, nakon osvajanja mandata u EU parlamentu, u najužem ste krugu kandidata za dužnost Predsjednika RH. Kako komentirate takvu reakciju građana na Vaš program i stavove.

Građanima je dosta života u prošlosti. Dosta im je podjela i siti su lažnih obećanja onih kojima je jedini cilj stvaranje kaste povlaštenih članova njihove koalicije SDP-HDZ. Kaste kojoj su besplatno dostupni apsolutno svi naši resursi i koja ne  odgovara za apsolutno nikakve grijehe. Želja im je okrenuti novi list. Žele društvo bez korupcije. Građani sve više uviđaju da je najlakše živjeti u uređenom društvu u kojem vlada osjećaj pravde i u kojem svi mogu živjeti dostojanstveno od svog rada.

Svoje političko djelovanje utemeljili ste na radikalnom obračunu s korupcijom, kao polaznoj točci ogromne većine problema hrvatskog društva?

Korupcija je glavni problem našeg društva kako u pravosuđu, tako i u znanosti, školstvu, zdravstvu, javnoj nabavi, lokalnoj samoupravi, pružanju komunalnih usluga, upravljanju energijom, prirodnim resursima, izgradnji strateških projekata, itd. Dakle, apsolutno u svim područjima života. U Hrvatskoj trenutno ne postoji istinska neovisnost institucija. Izgradili smo institucije u formalnom smislu, ali ljudi koji ih vode, a postavljeni su isključivo po kriteriju stranačke odanosti nisu sposobni oduprijeti se trenutnim željama politike i voditi ih na način da budu istinski servis građana koji osigurava osjećaj pravde i jednakosti u društvu.  Pojedine odluke sudova i državnog odvjetništva spadaju u kategoriju vjerovali ili ne i građani to žele zaustaviti i promijeniti. Temeljni problem naše društveno političke situacije i propadanja društva u svakom pogledu je potpuna kolektivna neodgovornost svih aktera.

U svojim govorima ističete kako je uloga premijera od presudne važnosti za sve što se događa  u Hrvatskoj. Možete li pojasniti svoje stajalište o premijeru kao jedinoj funkcijii o kojoj ovisi stanje u državi?

U svakom obliku državnog uređenja sve važne odluke i reforme donosi i provodi jedna osoba. U predsjedničkom, to je predsjednik, a u parlamentarnom premijer, iako se te činjenice pokušavaju zamaskirati iluzijama o donošenju odluka u Vladi ili parlamentu kao kolektivnim tijelima. Sve članove vlade izabrao je premijer, a još nismo doživjeli da parlamentarna većina ne izglasa zakon u obliku kakvog je odobrio premijer. Kada se neki ministri ne slažu sa stavovima premijera postupak njihova razrješenja mjeri se u minutama. Istina je, ponekad se događaju i premijeri fikusi, ali takve situacije iznimno kratko traju, jer niti jedan sustav ne može duže vrijeme funkcionirati ako ne postoji onaj koji upravlja sustavom.

Zalažete se za uvođenje osobne odgovornosti u politiku i strogu vezanost sudbine političara za njihove rezultate?

Bez uvođenja osobne odgovornosti na svim razinama počevši od vrha, budućnost nam nije blistava. Korupciju se može pobijediti u iznimno kratkom razdoblju. Ništa nije jače i efikasnije od dobro posloženog državnog aparata i kada se želi suzbiti korupcija, to se može provesti u nekoliko mjeseci.

Podaci govore da ste jedini zastupnik u Europskom parlamentu koji je osvojio mandat sa svojom neovisnom listom, bez stranačke potpore. Svih ostalih 750 izabranih zastupnika izabrani su sa lista političkih stranaka ili koalicija stranaka. Kako gledate na taj uspjeh?

Biti jedini zastupnik u Europskom parlamentu izabran s građanske liste na izborima na kojima je pravo glasa imalo 375 milijuna građana EU, dokaz je da su društveno političke promjene moguće i bez velikih stranačkih mašinerija. Uspjeli smo s relativno malo novca, ali uz puno truda i rada brojnih volontera koji su uložili svoje srce i vrijeme da bi sudjelovali u pozitivnim promjenama koje su sada bliže nego ikada ranije. U Hrvatskoj su stranke putem zakona otele građanima milijarde kuna. Samo prošle godine više od 100 milijuna kuna iz državnog i lokalnih proračuna. Na što su potrošile toliki novac? Preduvjet za radikalne reforme koje su nužne našem društvu je da nemate nikakvih financijskih obveza prema nikome i da ste sami sposobni zaraditi za auto i mobitel. Da ste sposobni samostalno doći na posao, a ne da vas mora voziti vozač u službenom automobilu. Nedopustivo je da se stranke financiraju iz džepova građana na bilo koji način, jer se time stvara vojska nesposobnih uhljeba za čije se dodatno uhljebljenje konstantno izmišljaju nova i nova „rukovodeća“ radna mjesta. Nikad kraja, nikad dosta. Tvrdnje da bi bila ugrožena demokracija i nepristranost političara kada se stranke ne bi financirale iz džepova građana smatram apsurdnom i lažnom. Pa zar može biti gore nego sada, kada se zakoni donose u isključivom interesu najbeskrupuloznijih lobija, npr. Ovršni, Stečajni i predstečajni, Lex Agrokor, razdjelnički zakon, itd. Cjelokupni iznos sredstava koji će nam po sadašnjem zakonu biti uplaćen iz državnog proračuna za osvojeni mandat na ovim izborima vratiti ćemo u državni proračun. A tako će biti i na svim sljedećim izborima.

Sve češće se govori da je u slučaju Vašeg izbornog uspjeha na parlamentarnim izborima velika mogućnost tzv. velike koalicije HDZ-a i SDP-a. Vi tvrdite da su oni oduvijek u koaliciji?

Promjena Ustava 2000. godine i izmjena polupredsjedničkog u parlamentarni sustav omogućila je „koaliciji“ HDZ-SDP da posljednjih 20 godina vlada bez realne opasnosti da bilo koja druga politička opcija može osvojiti vlast. U predsjedničkom sustavu bira se između dva kandidata i izabrani predsjednik republike s punim mandatom građana uz preuzimanje maksimalne osobne političke odgovornosti izabire premijera i ministre bez ikakve potrebe za političkom trgovinom, korupcijom i lažnim koalicijama koje često prate parlamentarnu demokraciju u Hrvatskoj, jer je iznimno teško postići da jedna opcija samostalno ostvari 76 mandata potrebnih za sastavljanje vlade i donošenje zakona. Naime, u siječnju 2000. na parlamentarnim izborima pobijedila je koalicija stranaka na čelu s SDP-om, da bi odmah potom u veljači iste godine za predsjednika izabran Stipe Mesić iz HNS-a koji je bio član oporbene koalicije, a dobio je punu ovlast za imenovanje premijera i ministara. SDP kao većina u Saboru i HDZ u snažnoj opoziciji, čiji su kandidati pobijeđeni na predsjedničkim izborima ubrzo su shvatili da bi vrlo lako mogli izgubiti vlast ukoliko ostave polupredsjednički sustav imenovanja vlade te su u studenom 2000. izmijenili Ustav sa 108 glasova za. Za promjenu Ustava glasali su članovi svih parlamentarnih stranaka uključujući HSP i HDZ (većina članova HDZ je igrokaza radi ipak glasala protiv). Koji je sustav pošteniji i odgovorniji prema biračima? Predsjednički u kojem mandat za vođenje državne politike dobije osoba koja je osvojila više od 50% glasova birača na izborima ili parlamentarni u kojem predsjednik stranke koja je osvojila primjerice 17% glasova kao HDZ 2016. bezočnom političkom i svakom drugom trgovinom kupuje zastupnike drugih stranaka da bi vodio politiku kojoj se ne zna ni početak ni kraj ni pravac i u kojoj nitko za ništa ne odgovara. Gotovo je sigurno da će na sljedećim parlamentarnim izborima doći do potpunog razotkrivanja koalicije SDP-HDZ koju su i sami najavili još 2017. godine, zbog čega je nužno da građani izađu na slijedeće izbore i daju puni mandat novoj nezavisnoj opciji jer sve manje od 76 mandata u Saboru ostavlja na vlasti one koji su društvo i državu doveli na ovu razinu.

Prije izbora za EU parlament ste pozvali sve političke stranke koje ostanu daleko ispod praga da napuste politiku jer svojom kandidaturom pomažu HDZ-u i SDP-u i potpomažu njihov opstanak na vlasti. Smatrate li da treba mijenjati izborno zakonodavstvo?

Jedan od temeljnih problema izbornog zakonodavstva je nepostojanje obveze stranaka za prikupljanje određenog broja potpisa kao uvjeta za valjanu kandidaturu na izborima. To je propisano isključivo za nezavisne liste. Omogućavanje minornim strankama da bez ikakvog legitimiteta građana sudjeluju na izborima ima za posljedicu rasipanje glasova birača na opcije koje ni na koji način ne mogu prijeći izborni prag i osvojiti mandat. Zamislimo utrku na 100 metara u „finalu“ olimpijskih igara na kojoj može trčati  svatko tko to želi, bilo bi to kaotično kao i naši izbori i u njoj sigurno ne bi pobijedili najbrži već oni koji se najbolje laktare. Upravo ta ogromna količina „rasutih glasova“ omogućava koaliciji SDP-HDZ da cijelo ovo vrijeme osvaja svu vlast iako na izborima osvaja neznatan broj glasova u odnosu na ukupan broj birača. Na ovim europarlamentarnim izborima koalicija SDP-HDZ (SDP 5,4%, HDZ 6,6% od ukupnog broja birača i samo 445.000 glasova) osvojila 8 mandata, dok je 658.000 glasova građana dugim opcijama ostvarilo jedva 4 mandata. U igrokazu vladajuće koalicije 2015. godine izmijenjen je izborni zakon te je bilo propisano da stranke moraju prikupiti određeni broj potpisa da bi se mogle valjano kandidirati na izborima, ali gle čuda Ustavni sud je ekspresno ukinuo te odredbe. Jedini izbori na kojima nema takvog rasipanja glasova su predsjednički izbori i uskoro će se na njima građani jasno izjasniti žele li da koalicija SDP-HDZ i dalje ostane na vlasti ili će izabrati promjene koje tada više ništa neće moći zaustaviti.

Predsjednički izbori su za šest mjeseci, poznati su svi ključni protukandidati, što ukratko nudite građanima?

Moja ponuda građanima i dalje je nepromijenjena, i dalje je jednako ozbiljna. Nudim uspostavu pravne države, reformu ovršnog sustava, radikalan obračun s korupcijom, znatno jeftiniju državnu upravu i lokalnu samoupravu po principu troši koliko zarađuješ, potpuno transparentnu javnu nabavu i ukidanje svih parafiskalnih nameta odnosno reset cjelokupnog sustava.

Građani znaju da sam u obračunu s korupcijom spreman ići do kraja i da je to temeljna točka moga političkog djelovanja. I na ovim izborima bit će velika odgovornost na građanima da uoče razliku između kandidata i politika koji jamče nastavak agonije i programa koji osigurava reset čitavog sustava.

Očekujem veliku podršku građana programu kojeg nudim jer samo radikalan obračun s postojećim sustavom jamči pozitivne promjene. Sve ostalo, samo je nastavak folklora i sustava koji uništava građane i državu.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.