Ivan Vilibor Sinčić: Jadranka Kosor i Martina Dalić sa svojim (ne)djelima najzaslužnije su što postojimo

U velikom interviewu Ivan Vilibor Sinčić, predsjednik najbrže rastuće stranke u Hrvatskoj otkrio nam je razloge uspjeha, a jednako tako i namjere s kojima žele osvojiti vlast.

Kolinda Grabar Kitarović? - Njezin mandat najviše mi se dosad usjekao u pamćenju po kriminalnoj ekipi i ljudima upitnog morala koje je okupila na svojoj inauguraciji.

- Vjernik sam, živim prema Božjim zapovijedima. To za mene znači praktična vjera. Crkva ima pravo reći što misli, ali stava sam da je treba odvojiti od države i da treba napraviti reviziju Vatikanskih ugovora

Živi zid nastao je 2011. kao posljedica uvođenja mjera štednje Jadranke Kosor. Najjači okidač kod mene bio je imenovanje Martine Dalić za ministricu financija. Da sam tada bio u pravu, danas je jasno vidljivo

Proglasit ćemo se oporbom ako nećemo biti u poziciji sastaviti Vladu prema našim načelima. Može li itko tražiti od nas da koaliramo s HDZ-om nakon svega što je napravila ministrica Dalić u zadnjih godinu dana? Sanadera da i ne spominjem. Slično je i s SDP-om

Što mislim o sucu Kolakušiću? Zvali smo ga da nam pomogne na projektu, da pomognemo ljudima koje stišću ovrhe. Odgovorio je da nije zainteresiran

Ivan Vilibor Sinčić: Jadranka Kosor i Martina Dalić sa svojim (ne)djelima najzaslužnije su  što postojimo Živi zid
22. 8. 2019

>Kako je nastao Živi zid?
- Živi zid nastao je 2011. kao posljedica uvođenja mjera štednje Jadranke Kosor. Najjači okidač kod mene bio je imenovanje Martine Dalić za ministricu financija. Da sam tada bio u pravu, danas je jasno vidljivo. Prosvjedima smo pokušali dići svijest kod građana, kratkoročno smo i uspjeli. Međutim, shvatili smo da rušenje HDZ-a ne bi riješilo probleme, jer bi na izborima građani opet izabrali HDZ ili SDP. Jer alternative nije bilo. Brzo nam je postalo jasno kako nije problem u samom HDZ-u ili samom SDP-u nego u sustavu HDZ SDP koje provodi istu politiku.
* Velike stranke su u neprestanom padu. Živi Zid i Most rastu, Čime to objašnjavate? Što su glavni razlozi rasta vaše stranke?
- Stare stranke njeguju stare politike, zastarjele paradigme i nazadni pogledi na svijet. S njima se ne možemo izvući iz ralja prošlosti, klijentelizma, financijske okupacije i krenuti u razvoj novih tehnologija, ekološki prihvatljivih modela i društva u kojem će mladi ljudi željeti graditi život i obitelj. Živi zid pruža potpuno novu energiju, novi pogled na svijet, svjesni svih zadaća koje ispred nas donosi odgovornost za zemlju u kojoj živimo i iz koje ne želimo iseliti. Građani i birači znaju što od nas mogu očekivati. Znaju da nećemo iznevjeriti svoje ideale, svoj narod i svoju zemlju. >Vjerujete li u mogućnost velike koalicije? Što po vama spava a što razdvaja dvije najveće stranke u državi, SDP i HDZ?
- Vrlo je izvjesno da će, s obzirom, na političku i programsku krizu u starim strankama, doći do njihovog zbližavanja. One su, u stvari, oduvijek zastupale istu politiku, samo što su ih neki svjetonazorski pogledi s površine prividno razdvajali. Stvari će stapanjem tih dviju stranaka ponovno sjesti na svoje, jer će se napokon uvidjeti prava slika politike u Hrvatskoj. Od početka političkog djelovanja govorim da su isti i da će doći vrijeme njihovog koaliranja. Kako bi održali kakvu-takvu moć, sačuvali pozicije i imovinu te se zaštiti od kaznenog progona vrlo rado će koalirati.
>Postoji li mogućnost koalicije Trećeg puta? Živog Zida, Mosta i ostalih manjih stranaka koje pređu izborni prag?
- U svakom je trenutku najvažnije gledati što našim eventualnim udruživanjem može dobiti hrvatsko društvo u cjelini. Što može dobiti svaki stanovnik Hrvatske. Neke od predloženih stranaka već su imale mogućnost preuzeti stvari u svoje ruke i odgovorno pristupiti promjeni postojećeg političkog sustava, ali očito nisu imale dovoljno snage i hrabrosti. Na našoj će se političkoj sceni možda pojaviti neka nova neokaljana lica s kojima ćemo sjesti i razgovarati, ali s onima koji su imali svoje prste u političkoj nesreći koja je zadesila Hrvatsku, nije realno surađivati. Dakle, Most više nije opcija. Nije pošteno prema biračima koji u Živom zidu vide spas. Mi moramo prvenstveno misliti na građane, a nikako na svoje pozicije vladanja.
>Pripremate li listu za europske izbore? Hoće li ona biti vjerodostojna s obzirom na to da se zalažete za izlazak iz EU?
- Brojne euroskeptične stranke po Europi imaju svoje predstavnike u Europskom parlamentu, a postoji i jaka protueuropska grupacija u parlamentu po imenu Europa slobode i direktne demokracije. Unutar Europskog parlamenta zastupat ćemo interese stanovnika Hrvatske kao što ni jedan predstavnik do sada nije činio. Model možete vidjeti u Hrvatskom saboru. Od kada smo ušli u tu političku arenu, otvorene su neke teme koje su do sada bili tabui. To što smo stranka koja se zalaže za izlazak iz Europske unije kao birokratske tvorevine koja prvenstveno služi velikim državama, samo znači da ćemo dodatne napore ulagati ne bismo li u srcu političke moći Europe pozicionirali Hrvatsku na mjesto koje joj pripada.
>Postoji li na političkoj sceni stranka čija stajališta smatrate bliskim?
- Trenutno niti jedna politički značajna opcija ne zastupa suverenost Hrvatske u obimu koji bi nama bio prihvatljiv za suradnju. Monetarna sloboda preduvjet je za svaku drugu vrstu slobode društva ili naroda. Ostale stranke ne dovode u pitanje to što bankarski karteli kamatare jednu zemlju, društvo i narod u cjelini s nesagledivim negativnim posljedicama. S upitnom izvjesnošću opstanka.
>Ima li na javnoj sceni osoba čije stavove smatrate prihvatljivim i komplementarnim Živom zidu? Što mislite o sucu Kolakušiću?
- Živi zid u temeljima svog političkog djelovanja ima upisane pretpostavke koje jamče suverenost hrvatskog naroda u vlastitoj državi. Izlazak iz Europske unije, izlazak iz NATO saveza i promjena modela monetarne politike uz temeljnu reformu pravosuđa (nulta stopa tolerancije na korupciju svih oblika) postavke su koje jamče Hrvatskoj opstanak i razvoj, a Živi zid čine originalnom strankom u hrvatskoj politici. Ako ćemo s bilo kojim subjektom pronaći zajednički nazivnik u ovim točkama, naša će vrata suradnje biti široko otvorena. No za provođenje ovakvih politika potrebna je velika doza hrabrosti i neovisnosti o sustavu. Ako će bilo koja osoba, koja se želi uključiti u politiku, željeti surađivati sa Živi zidom mi ju nećemo odbiti. Što se suca Kolakušića tiče, zvali smo ga da nam pomogne na projektu na kojem radimo - u izradi sasvim novog Ovršnog zakona, da pomognemo ljudima koje stišću ovrhe. Odgovorio je da nije zainteresiran.
>Kako bi ste danas, ukratko, opisali Živi zid? Koliko imate terenskih organizacija, koliko članova, kakav je priliv novog članstva?
- Živi zid je danas, s ponosom i zadovoljstvom mogu istaknuti, politička stranka, ali i više od toga. Mi smo ujedno i aktivistički pokret koji je u bilo kojem trenutku spreman na terenu odraditi i najteže zadaće. Posebno sam sretan što naši članovi nisu salonski političari. Aktivan rad na terenu svih naših članova i naravno saborskih zastupnika dovodi svakodnevno nove članove. Vjerujem da smo u ovome trenu blizu 20.000 članova.
>Jeste li lider Živog zida vi ili u stranci vlada trijumvirat Sinčić, Pernar, Bunjac? Zašto u prvom planu nemate više žena?
- Živi zid ima postavljenu strukturu s jednim predsjednikom. Niti su svi istaknuti ljudi oni koji donose odluke, niti su svi oni koji donose odluke istaknuti. Odnosno, donosim odluke na temelju onoga što mi savjetuje uže i šire predsjedništvo u kojem se nalaze i ljudi koji nisu glasni, koji nisu po naslovnicama, ali su itekako stručni i kvalitetni. Svi rade u stranci vrhunski posao, kad budu spremne za prvi plan, vrata će im biti otvorena.
>Ako se iduća vlast ne bude mogla formirati bez vaše potpore, i recimo da se nađete u nekadašnjoj poziciji MOST-a, što bi ste učinili? Koji bi bili vaši uvjetI za koaliciju i da li bi ste uopće ulazili u formiranje vlasti?
- Proglasit ćemo se oporbom ako nećemo biti u poziciji da pokušamo sastaviti Vladu prema našim načelima. Može li itko tražiti od nas da koaliramo s HDZ-om nakon svega što je napravila ministrica Dalić u zadnjih godinu dana? Sanadera da i ne spominjem. Slično je i s SDP-om.
>U Hrvatskoj su sve češći interesni ratovi dviju velikih sila, Amerike i Rusije. Koja vam je politika trenutno bliža?
- Nikada se mali narodi ne trebaju miješati u sukobe velikih. Oni će ionako sami između sebe pronaći izlaz. Naše sudjelovanje ne može usmjeriti ishod, ali nam može nanijeti puno štete. Hrvatski nacionalni interesi su nam iznad svega. Kad se radi o plinu, tu je Rusija u prednosti jer je njihov plin jeftiniji. Kad bi Amerika ponudila bolju cijenu mi bismo se zalagali da ga Hrvatska kupuje od njih. Zalažemo se za trajnu neutralnost i za svjetski mir.
>Podupirete li referendumske inicijative projekta Narod odlučuje? Pojasnite vaš stav o tome...
- U pravilu smo za svaki referendum jer moramo jačati direktnu demokraciju, a 3 referenduma u 30 godina su jako malo. Podupiremo izgradnju referendumske kulture, dijaloga i uvažavanje različitog mišljenja kao iskorak prema demokratskom društvu u kojem neće biti privilegiranih ni diskriminiranih. I sami smo sudjelovali u prikupljanju potpisa za neke referendumske inicijative te najavili prikupljanje potpisa za referendum o porezu na nekretnine. I u budućnosti ćemo referendumom reagirati na svako pitanje za koje smatramo da vladajući koriste za manipuliranje voljom birača. Staviti potpis na knjigu za prikupljanje potpisa ne znači i poduprijeti pitanje ili biti protiv njega. To znači da želimo da se o tom pitanju odlučuje kada bude glasovanje.
>Jeste li praktični vjernik? Što mislite o ulozi Crkve u politici?
- Vjernik sam, živim prema Božjim zapovijedima. To za mene znači praktična vjera. Crkva ima pravo reći što misli, ali stava sam da je treba odvojiti od države i da treba napraviti reviziju Vatikanskih ugovora.
>Što mislite o političkom djelovanju predsjednice Kolinde Grabar Kitarović?
- Njezin mandat najviše mi se dosad usjekao u pamćenju po kriminalnoj ekipi i ljudima upitnog morala koje je okupila na svojoj inauguraciji. U zadnje vrijeme se ponaša kao oporba, ali svakome je jasno da je to isprazno i neiskreno jer je još prije koju godinu govorila da onaj kome se ne sviđa može otići iz Hrvatske. A tu je i dugogodišnji staž u HDZ-u,
>Kada bi ste bili u prilici obnašati vlast, koje tri mjere bi ste prioritetno donijeli?
- Teško je u 3 točke promijeniti stanje. Više njih planiramo i to u vrlo kratkom periodu nakon preuzimanja vlasti. Promjena tečajne politike na korist izvoznicima, poljoprivrednicima i industriji. Ukidanje valutne klauzule kao preduvjet za ostvarivanje monetarne neovisnosti.
Obračun s korupcijom u državnim institucijama i javnoj upravi koja je ogromna kočnica razvoju.
Moratorij na ovrhe i deložacije do izglasavanja novog Ovršnog zakona.
>Što je, po vama, najveći problem hrvatskog društva, a što su njegovi uzroci?
- Duboka podijeljenost koju vladajuće strukture u suradnji s medijima izazivaju među ljudima razara samo društveno tkivo. Kada imate neorganizirane i podijeljene ljude onda je njima lakše vladati. Zaključak je da onima koji su do sada vodili Hrvatsku nije primarni cilj razvoj i prosperitet, već ostanak na trenutno osvojenim položajima. Nemaju plemenitih ciljeva.
>Kada bi ste mogli promijeniti nešto u novijoj hrvatskoj povijesti, što bi to bilo?
- Prošlost se ne može mijenjati i ne želim razmišljati o njoj osim u kontekstu u kojoj nam ona daje lekcije za budućnost. Posvetit ćemo veliku pažnju promjeni društvene klime u kojoj društvo u pozitivnoj atmosferi može stvarati. U kojoj mladi ostaju i vraćaju se. U kojoj se nagrađuje izvrsnost, a osuđuje nepotizam i kriminal. Moramo izgrditi društvo jednakih mogućnosti za sve. •

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.