Vežu li vas nezaboravna sjećanja na bivšu Jugoslaviju? Dobro će vam doći, bilo je to vrijeme kad su...

Jeste li jugo nostalgičar? Studenti traže starije ljude koji bi im pomogli u razumijevanju jugoslavenskih praznika.

Vežu li vas nezaboravna sjećanja na bivšu Jugoslaviju? Dobro će vam doći, bilo je to vrijeme kad su... Bobo
31. 3. 2025

Jeste li jedan od nostalgičara koji se još uvijek rado prisjećaju praznika bivše Jugoslavije, poput Dana mladosti ili Dana Republike? Ta sjećanja ne moraju biti samo priče o nedjeljnom ručku - sada ih možete koristiti u istraživačkom projektu.

Da, dobro ste čuli! Na forumu Reddit pojavila se najava četvero studenata etnologije na Sveučilištu u Kopenhagenu koji traže Slovence za svoj studijski projekt koji će im pomoći u razumijevanju jugoslavenskih i slovenskih praznika.

Isprva su se za sudjelovanje tražili samo mladi Slovenci i njihovi stavovi o jugoslavenskim i slovenskim praznicima i običajima, a zatim se potraga proširila na sve dobne skupine.

Možete im, dakle, pomoći u oba slučaja: ako ste tinejdžer ili mlada odrasla osoba koja je o jugoslavenskim praznicima uglavnom čula samo od svojih roditelja, a doživjela samo slovenske, i ako ste odrasla osoba koja je proživjela oba razdoblja. Doživljavanje svih starih i novih praznika dolazi u obzir: Praznik Republike, Praznik rada, praznik kulture, karneval i tako dalje.

Studenti će od 7. do 9. travnja obaviti razgovore s osobama koje se mogu kontaktirati na ALEA.KU.ETNO@hotmail.com na lokaciji koja će biti naknadno objavljena. Sudionici mogu doći sami ili u društvu, a odgovori će biti anonimni.

 
Forumaše je naravno zanimalo zašto su studenti odabrali baš takvu temu. Odgovorili su sljedeće: "Ovog semestra u kolegiju "Kulturni procesi u Europi" fokusiramo se na Sloveniju. U sklopu kolegija čitali smo članke o europskom identitetu, nacionalnom identitetu, migracijama, kulturnom relativizmu i sličnim temama. Svaka grupa je tada morala odabrati temu za svoj semestarski projekt; naša grupa je odabrala ovu jer mislimo da je vrlo zanimljiva i željeli bismo znati više o njoj. Naravno, već smo istraživali, državne praznike i ustanovili da ih Slovenija u usporedbi s npr. Danskom ima dosta, što je dodatno pobudilo naš interes."