VW ukida čak 50.000 radnih mjesta, a glavni su razlog Kinezi koji sve više kupuju svoje, a sve manje EU aute!
Europljani su pred samo tri desetljeća počeli učiti Kineze proizvoditi aute, a danas su im al pari - u Kini se sve manje kupuju "europljani".
Vi nama carine, mi vama bojkot vaših auta, tako se ukratko da opisati razlog zašto je vodeći EU proizvođač na koljenima i zašto stižu otkazi!
Prodaja u Kini pala je za 31,6 %, no drugdje raste: za 9,6 % u srednjoj i istočnoj Europi, 1,3 % u zapadnoj Europi, 5,2 % u Južnoj Americi te 0,9 posto u Sjevernoj Americi.
Napisao: Borut Černelić
Glavni razlog tog udarca jest katastrofalan pad prodaje na njihovu najvećem i najvažnijem tržištu. Taj je div kupcima isporučio ukupno tisuće vozila manje nego u istom razdoblju prošle godine.
Njemački proizvođač automobila Volkswagen u drugom je tromjesečju zabilježio neto dobit od 1,54 milijarde eura, što je pad od 32,9 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prodaja vozila na razini cijele grupacije smanjila se za devet posto, pri čemu je prodaja u Kini pala za više od trećine.
Operativna dobit smanjila se za 9,5 posto na godišnjoj razini, na 3,5 milijardi eura. Prihodi od prodaje iznosili su 82,4 milijarde eura, što je rast od dva posto u odnosu na drugo tromjesečje prošle godine.

Grupa je u razdoblju od travnja do lipnja isporučila 2,08 milijuna vozila, što je pad od 8,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prodaja u Kini – njezinu najvećem tržištu – pala je za više od trećine, na 424.300 vozila, prema podacima agencije dpa.
U prvoj polovici godine grupa je ostvarila prihod od prodaje u iznosu od 158,1 milijarde eura, što je pad od 0,2 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Operativna dobit iznosila je 5,9 milijardi eura (pad od 11,6 posto), dok je neto dobit pala za 30,7 posto, na 4,5 milijardi eura.
Najveći pad prodaje u Kini
Na razini grupe u tom je šestomjesečnom razdoblju isporučeno 4,1 milijun vozila, što predstavlja pad od 6,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Dok je prodaja na kineskom tržištu pala za 31,6 posto, u drugim je regijama porasla: za 9,6 posto u srednjoj i istočnoj Europi, 1,3 posto u zapadnoj Europi, 5,2 posto u Južnoj Americi te 0,9 posto u Sjevernoj Americi.
Komentirajući rezultate, izvršni direktor Oliver Blume izjavio je da promjena smjera, provedena tijekom protekle tri godine, daje rezultate. Tvrtka očekuje bolje poslovne rezultate na razini cijele godine u odnosu na prošlu, unatoč izazovnom okruženju obilježenom geopolitičkim krizama, trgovinskim sporovima, strogim regulatornim zahtjevima, nestabilnim tržištima i pojačanom konkurencijom. Najavio je da Volkswagen grupa ulazi u sljedeću fazu svoje transformacije.
**Planirano smanjenje broja radnih mjesta**
Volkswagen planira do 2030. godine ukinuti 50.000 radnih mjesta u Njemačkoj; njih 35.000 bit će ukinuto unutar samog brenda Volkswagen, dok će se ostatak odnositi na druge brendove, poput Audija i Porschea. Prema podacima agencije dpa, više od 37.000 zaposlenika potpisalo je sporazume o odlasku iz tvrtke.
Ti su planovi isprva naišli na protivljenje predstavnika radnika i njemačke savezne pokrajine Donje Saske, koja drži 20-postotni udio u Volkswagenu i dva mjesta u nadzornom odboru; zajedno s predstavnicima radnika, ta pokrajina u odboru ima blokirajuću manjinu.