Ronili su kod otoka Visa i naišli na izvanredno otkriće: nevjerojatno je što iznose iz mora

Pronađeni ostaci broda iz brodoloma iz 4. stoljeća prije Krista! Ovo je izvanredno otkriće kakvo do sada nije viđeno na Jadranu. Brod je iz vremena grških osnivanja Isse i Farosa!

Dobro očuvani ostaci drvene kobilice i posude na kojoj su pronađeni brojni luksuzni predmeti: fine helenističke keramičke posude, amfore, dolije s uljem, začinima i drugom prerađenom hranom.

Ronili su kod otoka Visa i naišli na izvanredno otkriće: nevjerojatno je što iznose iz mora HRT / screenshoot
8. 7. 2025

U dubinama Jadranskog mora, u neposrednoj blizini otoka Visa, točnije kod Komiže, arheolozi su naišli na iznimno važan podvodni arheološki nalaz na dubini između 30 i 50 metara – brodolom iz 4. stoljeća prije Krista, iz vremena osnivanja starogrčkih kolonija Issa (današnji Vis) i Pharos (današnji Stari Grad na Hvaru). Iako je olupina bila (fotografije možete vidjeti tu) otkriven prošle godine, tek je sada potvrđeno da se radi o jednom od najstarijih nalaza te vrste na Jadranu. Prvi trag bio je novčić pronađen uz ostatke posude, koji će nakon konzervatorskog tretmana dati precizniju dataciju, ali keramika pronađena na nalazištu već je ukazivala na helenističko razdoblje.

Voditelj istraživanja Jurica Bezak iz Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda objasnio je da se radi o iznimno dobro očuvanim ostacima drvene kobilice i posude na kojoj su pronađeni brojni luksuzni predmeti: fine helenističke keramičke posude, amfore, dolije s uljem, začinima i drugom prerađenom hranom.

Posebnost ovog broda je njegova tehnička savršenost sa posebnom zaštitom trupa i visokokvalitetnom izradom, što izaziva divljenje s obzirom na vremensko razdoblje iz kojeg potječe.

Vjeruje se da je brod bio namijenjen opskrbi tada novoosnovane grčke kolonije Isse. Prevozio je robu koja je bila neophodna za svakodnevni život doseljenika: luksuznu keramiku, prehrambene proizvode, ulje, začine i drugu robu široke potrošnje. Među vrijednim predmetima istraživači su pronašli i osobne predmete i ljudske ostatke, što dodatno osvjetljava okolnosti putovanja i vjerojatno tragičnog brodoloma.

Bezak naglašava da nalaz ima ne samo znanstvenu već i lokalnu vrijednost: "Izlošci će biti pohranjeni i izloženi u muzeju, što će kulturno obogatiti otok Vis i doprinijeti turističkoj i identitetskoj ponudi regije."

Istraživanje, koje je još uvijek u početnoj fazi i očekuje se da će trajati nekoliko godina, provode arheolozi iz Hrvatskog restauratorskog zavoda u suradnji s nekoliko ronilačkih klubova s ​​Visa i Muzejom grada Visa. Radovi se izvode s velikom preciznošću, jer se brod iskopava pomoću vodenih pumpi, dok se predmeti, koji su stari više od 2300 godina, vade iz mora u iznenađujuće dobrom stanju - kao da su napravljeni jučer.

To je jedno od najvažnijih arheoloških otkrića na Jadranu u posljednjih nekoliko desetljeća. Ono koje će nesumnjivo promijeniti razumijevanje pomorske trgovine i kolonizacije u doba antičke Grčke.