Na podiju Toyota, Mini, Peugeot, ili Nasser Al-Attiyah, Nani Roma i Sebastien Loeb na prvom, drugom i trećem mjestu. Šaškin i Bitterman završili su Dakar na 35. mjestu, a 4. mjesto ili drvenu medalju osvojili su u UTV Open klasi. Čileanski Hrvat Boris Garafulić dovezao se do svog najboljeg plasmana u devetom nastupu na najtežem reliju na svijetu. Ovaj bogati vlasnik čileanskih rudnika koji vozi kao tvornički pilot Minija završio je na 8. mjestu. Kod motociklista pobijedio je Australac Toby Price na KTM-u, a među kamiondžijama opet je bio najbolji Eduard Nikolaev u nenadmašnom ruskom Kamazu

Kakva lekcija Toyote Peugeotu i Miniju koji su jurili i zapinjali, no Nasser Al-Attiyah vozio je najpouzdaniji bolid, Šaškin 4. u klasi F. Gooden
18. 1. 2019

Prvi je ciljnom ravninom prošao Katarac Nasser Al-Attiyah sa suvozačem, Francuzom Matthieuom Baumelom i bio je brži 46,42 minute od Španjolca Nani Rome koji je sa sunarodnjakom Alex Haro Bravom bio uspješniji od Francuza Sebastien Loeba, višestrukog svjetskog prvaka u WRC-u. Bila je to bitka u kojoj su vozači Peugeota, a jednako tako i Minija forsirali i pobjeđivali u većini etapa, no na kraju su morali priznati prevlast Toyote koju je staloženo i s najmanje ekscesa vozio Nasser Al- Attiyah. Među prvih 10 ugurala se još jedna Toyota i jedan Ford te kvartet Minija. Na osmom mjestu završio je Boris Garafulić, Čileanac hrvatskih korijena koji je za pobjednikom zakasnio 7,57 minuta.

Dakar je puno više od automobilizma, iznad je i sporta, to je natjecanje u kojem valja prije svega preživjeti i stići na cilj i pri tome ostati čovjek. Upravo titula fair playa i zalog nesebičnosti isturio je u prvi plan i naše junake, Bittermana i Šaškina, koji nikad cilja ne bi vidjeli da nisu imali sjajne momke do sebe. Mehaničari, Slovenac Darko Peljhan i Portugalac Bruno činili su čarolije i "krepanog konja" svaki put vratili u život. Da se hrvatska posada na zadnjem brzincu nije krovirala završila bi i na podiju. Treće mjesto u UTV open kategoriji umalo im je promaklo.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.