Na temelju procjena genetskog popisa, u Sloveniji je krajem 2023. živjelo između 695 i 797 smeđih medvjeda, što prema zadnjem genetskom popisu iz 2015. znači da se populacija u tom razdoblju povećala za oko četvrtinu. Tijekom tog vremena populacija se donekle i prostorno proširila, priopćio je prije nekoliko dana Lovački savez Slovenije. Naravno da se ove brojeke reflektiraju i na Hrvatsku, jer životinje ne poznaju granice. Posebice se to odnosi na onnu u Gorskom kotaru gdje slobodno medvjedi cirkuliraju.
Kako su ustannovili broj medvjeda?
Krajem 2023. godine održana je akcija prikupljanja i slanja uzoraka medvjeđeg izmeta u svrhu procjene brojnosti smeđih medvjeda u Sloveniji. Uzorke izmeta dalo je gotovo 1000 suradnika, uglavnom lovaca i šumara, koji su dali ukupno 2863 neinvazivna genetska uzorka.
Oni su prošli laboratorijsku analizu, koja je otkrila 656 različitih medvjeda, uključujući 261 mužjaka i 395 ženki.
Projektni tim genetskog prebrojavanja smeđeg medvjeda potom je metodom uhvati-označi-ponovno ulovi procijenio koliko je medvjeda propušteno tijekom prebrojavanja i tako došao do procjene brojnosti na kraju 2023. godine. Prema statističkom izračunu, na temelju utvrđenog intervala između 695. i 797. to iznosi 737.
Krajem 2007. godine u Sloveniji bilo je svega između 383 i 458 medvjeda
"To je najniža godišnja (jesenska) procjena, u kojoj su već oduzeta sva zabilježena uginuća medvjeda i vrijedi neposredno prije polaganja nove generacije mladunaca. Usporedimo li rezultat s prethodna dva takva brojanja 2007. i 2015., možemo zaključiti da se naša populacija zadnjih 16 godina približno linearno povećava", rezimirali su zapisnik u lovačkoj udruzi.
Krajem 2015. u Sloveniji je živjelo između 545 i 655 medvjeda, uzimajući u obzir odstrel, a ne uzimajući u obzir povećanje, dok ih je prema podacima genetskog brojanja krajem 2007. bilo između 383 i 458.
Populacija se od zadnjeg genetskog prebrojavanja također malo prostorno proširila, što je najviše izraženo u Zasavju, dok se u alpskom području još uvijek otkrivaju samo mužjaci.
Slovenska populacija medvjeda je u vrlo dobrom stanju
Uz pomoć prikupljenih genetskih uzoraka utvrdili su i da je u zadnjih desetak godina zaustavljen rast broja smeđih medvjeda na zapadu zemlje, jer je u cijelom razdoblju uzorkovanja na sjeverozapadnoj strani obalne magistrale detektirano svega 45 različitih jedinki (21 ženka i 24 mužjaka). Od toga je samo devet otkriveno s obje strane autoceste, što po njihovom mišljenju sugerira da obalna magistrala predstavlja važnu prepreku u prelasku medvjeda između Dinarida i Alpa.
Klemen Jerina, profesor na ljubljanskom Biotehnološkom fakultetu, koristio se izračunatim genetskim procjenama zajedno s podacima o ulovu medvjeda kako bi predvidio dinamiku populacije smeđeg medvjeda od vremena kada je obavljeno genetsko prebrojavanje. Njegovi su izračuni pokazali da ovog proljeća, prema statističkom izračunu temeljenom na utvrđenom intervalu, u Sloveniji imamo ima 880 i 1.050 medvjeda, pri čemu je to najveći godišnji broj (nakon izleganja mladunčadi, a prije smrtnosti koja će nastupiti tijekom godine).
Na temelju rezultata projektni tim je procijenio da je slovenska populacija medvjeda u vrlo dobrom stanju. Kako je istaknula, genetsko prebrojavanje omogućuje dobro poznavanje slovenske populacije medvjeda i dobar temelj za upravljanje njome.