Hrvatica se udala u Indiji, ali nije ni slutila što je čeka

Zaljubila se u Indijca, a na njihovom vjenčanju čekalo ju je nekoliko iznenađenja.

- Moje indijsko vjenčanje! Iz prve ruke i iz pera hrvatske snahe Anite Mandić koja se zaljubila u Indijca i nakon tri godine ozakonila vezu.

Hrvatica se udala u Indiji, ali nije ni slutila što je čeka posnetek zaslona TikTok
11. 7. 2025

Hrvatska korisnica TikToka Anita Mandić zaljubila se u Indijca i nakon tri godine veze, s obitelji je otputovala u Indiju, gdje su imali tradicionalno indijsko vjenčanje. Otkrila je kako ju je njegova obitelj dočekala i kakvo je bilo vjenčanje. Običaji su potpuno drugačiji od onoga na što je mladenka bila navikla.

„Prvo smo imali vjenčanje u Hrvatskoj, a onda smo odlučili vjenčati se i u Indiji. Čim smo sletjeli, prva mi je pomisao bila: 'Što je s prometom?'. Tada sam prvi put upoznala njegove roditelje, koji su me dočekali s bubnjevima i cvijećem. I moji roditelji su došli u Indiju, a moj svekar i svekrva su ih stvarno ugostili. Način na koji su komunicirali bio je predivan“, otkriva Anita.

Potrebno je 6 haljina, ali cijene su niže

„Njihova vjenčanja traju tri dana, dan i noć, tako da su vam potrebne dvije odjevne kombinacije za svaki dan. Ja sam 14 dana tražila vjenčanicu i cijelu vjenčanicu. Vjenčanica se zove lenge, a cijene su vrlo pristupačne; platila sam je oko 280 eura, ali ima i jeftinijih. Za razliku od naših običaja, mladenka i mladoženja zajedno biraju i kupuju odjeću“, objasnila je Anita.

Višednevno vjenčanje i posebna proslava

U Indiji je tradicija crtati određene ukrasne uzorke na tijelu mladenke kanom. „Na dan vjenčanja ujutro su me namazali kanom, koja se nanosi i na mladoženju. Ovo 'tetoviranje' trajalo je sat vremena, a zatim sam morala čekati još sat vremena da se kana osuši. Nakon toga je uslijedila 'Ram Puja', što je zapravo molitva bogu Ramu i zvuči prilično veselo uz zvukove raznih glazbenih instrumenata. Molitva se postupno pretvara u ples. Ples je trajao do kasno navečer. Nije se konzumirao alkohol, jer vjeruju da ako pozovete bogove na vjenčanje (što hindusi rade), nije ispravno piti alkohol pred njima.

Prvi dan vjenčanja provodi se s najbližima, tj. obitelji, a drugi dan je zapravo službeni dan za sve s pozivnicama. Indijci vole kasniti, pa je i naša ceremonija kasnila. Prvi dio ceremonije organiziran je samo za najbližu rodbinu, a mladenka i njezini rođaci ne bi trebali prisustvovati ovom događaju. Organiziran je ručak, a nakon ručka započela je Halti ceremonija. Tijekom toga, mladenci se mažu kurkumom, mladenka u svojoj kući, mladoženja u svojoj.

Navečer slijedi sangeet. Najvažnije za ovu ceremoniju je udobno se odjenuti, jer se pleše cijelu večer. Mislim da je to vrhunac indijskih vjenčanja. Sangeet je osmišljen tako da svatovi, uglavnom obitelj i prijatelji, izađu na pozornicu i izvedu određenu točku; najčešće je to plesna točka, ali neki se odluče i pjevati. Zatim mladenci izlaze na pozornicu, gdje im domaćin postavlja određena pitanja, na primjer, gdje su se upoznali i tako dalje."

Posljednji i najvažniji dan indijskog vjenčanja sastoji se od samog vjenčanja i večere kojoj prisustvuju svi gosti. Dok sam se ja spremala, muž i njegova obitelj plesali su uz zvukove bubnjeva. Ovaj dio je vrlo sličan našem dolasku po mladenku, osim što mladoženja stiže na konju ili u kočiji.

Samo vjenčanje trajalo je nešto više od dva sata, a sastojalo se od nekoliko dijelova, gdje se malo sjedi, malo stoji, malo hoda oko vatre i u nju baca piljevina i slično. Na kraju sam dobila mangal sutru - zlatni lančić s perlicama i privjeskom, koji dobiva mladenka."

Anita spominje poseban običaj indijskih vjenčanja, koji je prilično sličan našem običaju 'ukradenog buketa'. Samo što se u Indiji krade... cipele!

"Svi koji aktivno sudjeluju u vjenčanju moraju izuti cipele. Običaj je da sestre i prijateljice mladenke ukradu cipele mladoženje, a njegova obitelj i rodbina ne bi ih smjeli uhvatiti u krađi. Ako želi cipele natrag, mora ih platiti."

Mladenci obično dobiju oko 20 eura ako u Indiji dobiju novac na poklon. "To nisu iznosi koje biste očekivali. Većina ljudi nam je davala kuverte s novcem kao poklone, pokrili smo oko 1.000 eura. „Pravilo je oko 1000 ili 2000 rupija, ali zaokružujemo na 20 eura za cijelu obitelj“, kaže Anita.

Dobrodošli kući

„Nakon vjenčanja došli smo kući, gdje su mi priredili dobrodošlicu. Staza kroz kuću bila je posuta cvijećem, a unutar kuće čekala nas je posuda s vodom u koju sam morala ući. Zatim prvo morate zakoračiti desnom nogom. Na kraju smo posjetili kućni hram. Zatim je bila večera i proslava“, kaže korisnica TikToka.

@zefyxo Moje indijsko vjenčanje, ZADNJI DIO ✨🥰 #mojeindijskovjencanje #vjencanje #indija ♬ original sound - Anita Mandić

https://www.metropolitan.si/zivali/zda-pepel-krilata-boginja-odkritje-neznana-zival/