Epidemija je buknula i zato zatvarmo restorane, kafiće, nema Adventa, većine sportskih natjecanja, a ni svadbi...

Andrej Plenković objavio je u četvrtak nove mjere za suzbijanje koronavirusa koje će stupiti na snagu u subotu, 28. studenoga. Trajati će do ponedjeljka, 21. prosinca, a uključuju zatvaranje kafića i restorana, zabranu svadbi, sajmova i većine sportskih natjecanja. Zatvaraju se kafići i teretane, restorani mogu imati dostavu, nema Adventa, ali ni svadbi

Epidemija je buknula i zato zatvarmo restorane, kafiće, nema Adventa, većine sportskih natjecanja, a ni svadbi... Twitter AP
26. 11. 2020

Foto: Twitter AP

- Pozivali smo sve na maksimalnu odgovornost i solidarnost i upozoravali da se situacija brzo može pogoršati ne budemo li se pridržavali mjera. Nažalost, u tome nismo uspjeli i sada smo prisiljeni i dodatnim ograničenjima za društveni život i gospodarske aktivnosti pokušati suzbiti širenje epidemije”, rekao je Plenković na konferenciji za novinare te dodao:

- Broj dnevno zaraženih premašio je 4000 i zbog toga ćemo predstaviti novi paket mjera. Nakon što nam se dnevni broj zaraženih gotovo pa prepolovio od početka do kraja rujna, od listopada je taj broj počeo opet rasti po visokim stopama. Tada sam upozorio da je virus ozbiljna prijetnja, istaknuvši da dolazak jeseni pogoduje širenju virusa.  Ovaj virus je daleko od bezazlenog. 1 od 58 zaraženih osoba nažalost će preminuti, sličan omjer je svugdje u svijetu. Na 9 hospitaliziranih, jedna će osoba nažalost preminuti, dodao je.

- Naš je cilj da vodimo računa o četiri aspekta: da provodimo mjere, da proširimo krug testiranja, da održimo zdravstveni sustav i kapacitete i da se učinkovito pripremimo za distribuciju cjepiva

- rekao je Plenković.

Od subote se zabranjuju svi javni događaji i okupljanja na kojima je više od 25 osoba, a na privatnim okupljanjima i svečanostima može biti prisutno najviše 10 osoba. Javna događanja te okupljanja i svečanosti svih vrsta mogu trajati najdulje do 22 sata, a obustavlja se održavanje svih svadbenih svečanosti.

Na otvorenom prostoru obvezno je korištenje maski za lice kada nije moguće održavati fizičku distancu od najmanje 1,5 metra. 

Na pogrebima, posljednjim ispraćajima i polaganjima urni može biti prisutno najviše 25 osoba, a sućut ožalošćenima se ne smije izražavati bliskim kontaktom. Uprave groblja obvezne su nadzirati pridržavanje protuepidemijskih mjera.

Obaveza stanara, upravitelja zgrada, poslodavaca i predstavnika javnih ustanova jest redovito dezinficiranje svih zajedničkih površina (rukohvati, liftovi, radne površine, sanitarni čvorovi, i sl).

Na okupljanjima koja su dopuštena za svaku prisutnu osobu mora biti osigurano najmanje četiri četvorna metra neto površine, prostori se moraju redovito provjetravati te se mora voditi računa da ne bude prisutno više osoba od dopuštenog broja. 

U javnom prijevozu popunjenost ne smije prelaziti 40 posto raspoloživih mjesta, a prijevoznici su dužni istaknuti najveći dopušten broj putnika u prijevoznom sredstvu. Vozači i putnici obavezno moraju koristiti maske za lice na ispravan način. 

Putniku bez maske pružatelj usluga ne smije dopustiti ulazak u prijevozno sredstvo, što će kontrolirati inspekcije Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, ravnateljstva civilne zaštite i Državnog inspektorata te policijski službenici.

Na ulazu u prodavaonice i trgovine treba jasno istaknuti obavijest o najvećem mogućem broju kupaca koji istovremeno mogu biti u prostoru, a za vrijeme očekivanog dolaska većeg broja kupaca (sniženja, popusti, predblagdanske nabave i sl.) nužne su dodatne mjere kako u prostorima ne bi istovremeno boravio veći broj kupaca od dopuštenog. 

Pekarnice i trgovine kruhom radit će do 22 sata, a zabrana prodaje alkoholnih pića bit će od 22 sata do 6 sati. Obustava rada vrijedi za kasina, automat klubove i uplatna mjesta za klađenje. a obustavlja se i održavanja sajmova i drugih oblika gospodarskih i turističkih događanja ili priredbi gdje se prodaju, izlažu ili prikazuju proizvodi.

Obustavlja se rad ugostiteljskih objekata, osim iz skupina “hoteli” i “kampovi” koji smiju usluživati samo goste koji u njima koriste uslugu smještaja. Ugostiteljskim objektima dozvoljena je priprema i dostava hrane.

Uz pridržavanje svih protuepidemijskih mjera dostava je moguća osobnim preuzimanjem pred ulazom u ugostiteljski objekt, dostavom hrane vlastitim dostavnim vozilom, temeljem ugovora o poslovnoj suradnji sklopljenim između ugostitelja i treće osobe i  putem drive-ina.

Od subote se obustavljaju i sportska natjecanja i treninzi osim za sportašice i sportaše I., II. i III. kategorije u pojedinačnim sportovima i seniorske ekipe koje nastupaju u najvišem stupnju natjecanja. Oni se mogu održavati samo bez gledatelja, uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera i preporuka za sve natjecatelje te nužno tehničko osoblje, što osigurava organizator.

Prestaju s radom i teretane, fitness centri te sportski i rekreacijski centri.

Obustavlja se održavanja svih amaterskih kulturno-umjetničkih izvedbi, programa i manifestacija te proba amaterskih sastava i družina, uključujući i zborove. To se odnosi i na izvedbe složenih glazbeno-scenskih djela koja uključuju orkestre i zborove, dječje i druge radionice te organizirane plesne škole, a zabranjeno je konzumiranje hrane i pića tijekom kino projekcija.

Škole stranih jezika mogu svoju djelatnost obavljati samo online ili na drugi način za održavanje kontakta na daljinu.

Protuepidemijske mjere ograničenja od 25 osoba i završetka do 22 sata ne odnose se na profesionalne umjetničke izvedbe i programe koji ne uključuju izvedbu složenih glazbeno-scenskih djela koja uključuju orkestre i zborove, kino projekcije te izložbe u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima.

Što se tiče autoškola, teorijski dio mora biti isključivo “online”, a satovi vožnje mogu trajati najviše 45 minuta uz obvezno mjerenje tjelesne temperature prije ulaska u automobil. Pauza između dva kandidata mora biti minimalno 10 minuta za prozračivanje i dezinfekciju automobila te se mora voditi evidencija svih polaznika na satovima vožnje.

Preporuka je da se misna slavlja, kad god je to moguće, prenose putem radija, TV programa ili na drugi način, koji će omogućiti vjernicima da prisustvuju misnom slavlju bez dolaska u vjerske objekte. Ako se misno slavlje održava, onda vrijede epidemiološke mjere i preporuke HZJZ-a za dopuštena javna okupljanja.

Poslodavci moraju zabraniti dolazak na radna mjesta radnicima koji imaju povišenu tjelesnu temperaturu i smetnje s dišnim organima, a posebno suhi kašalj i kratki dah, a moraju smanjiti i fizički kontakt između zaposlenika. Kad god je to moguće, trebaju uvesti rad od kuće, klizno radno vrijeme, organizirati rad u smjenama, odnosno skupinama, smanjiti broj fizičkih sastanaka na najmanju moguću mjeru, redovito provjetravati prostore u kojima radnici borave i zadržavaju se.

Ove mjere će biti na snazi najmanje do 21. prosinca, rekao je Plenković i najavio kako će se paralelno ići s promjenom zakona koja će omogućiti kažnjavanje fizičkih osoba koje se ne budu pridržavale mjera.

“Cilj nam je osigurati održivost zdravstvenog sustava u kojem naši liječnici, medicinske sestre i zdravstveni djelatnici ulažu nadljudske napore da izliječe oboljele i spase svaki život. Paralelno s tim, pojačat će se kapacitet testiranja jer nam je važno da izoliramo svaku zaraženu osobu”, istaknuo je.

Plenković je najavio da će u ponedjeljak biti predstavljene dodatne mjere za pomoć gospodarstvu i svim pogođenim djelatnostima, o čemu će se idućih dana voditi razgovori s predstavnicima njihovih udruga.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.